Північно-Кримський канал

Ідея будівництва Північно-Кримського каналу з'явилась одночасно з ідеєю побудови Каховської гідроелектростанції на Дніпрі. Рішення про будівництво прийняла Рада Міністрів СРСР 20 березня 1950 року. Вже у березня 1951 року розпочались роботи з проектування Північно-Кримського каналу, водосховищ, насосних станцій та гідротехнічних споруд.

Основною метою побудови Каховської гідроелектростанції, Північно-Кримського каналу було забезпечення високих та стійких врожаїв сільськогосподарських культур у південних посушливих районах України та північних районах Криму, значне збільшення в цих районах виробництва, головним чином, бавовни та пшениці, подальший пришвидшений розвиток високопродуктивного тваринництва та отриманні гідроелектроенергії для сільського господарства.

Illustration

Державний архів Херсонської області, ф. П-46, оп.1, спр.1773, арк. 54

Протягом 1955-1956 рр. було підключено усі 6 гідроагрегатів Каховської ГЕС до системи "Дніпроенерго" та сформоване Каховське водосховище, найбільше за обсягом води на Дніпрі.

Illustration

Роботи з будівництва Північно-Кримського каналу розпочались у 1961 році. В херсонських та кримських степах з'явились перші групи геодезистів, котрі намічали магістральну трасу. Одночасно до Криму надходила землерийна техніка, устаткування. Відкриття першої черги відбулось 17 жовтня 1963 року, коли вибухом було зруйновано останній земляний пересип на Перекопі. У 1963 році вода самопливом почала надходити до Красноперекопська, у вересні 1965 року – до Джанкоя, у 1971 році – до Керчі. Будівництво було завершено 29 грудня 1975 року із вводом у експлуатацію Станційного водосховища. Загальна довжина магістралі склала 402,6 км.

Illustration

Подальше будівництво Північно-Кримського каналу здійснювалось вже на території Криму. У квітні 1979 року розпочалось будівництво другої черги, головною метою якої було забезпечення водою Сімферополя і південного узбережжя Криму. Будівництво другої черги каналу було завершено у 1986 році. У 1983 році розпочалось будівництво третьої черги каналу, яке так і не було завершене.

Illustration

Державний архів Херсонської області, ф. Р-1979, оп.4, спр.6, арк. 23

Свій початок Північно-Кримський канал бере з Каховського водосховища, поблизу Нової Каховки на Херсонщині, тече на південь через Причорноморську низовину та Перекопський перешийок до Криму. Від магістрального Північно-Кримського каналу відходять Крснознамянський канал та Чаплинська зрошувальна система, а на території Криму – три великі зрошувально-обводнювальні гілки, загальною довжиною 300 км: Роздольненська, Червоногвардійська та Азовський рисовий канал. В Криму загальна довжина канальної мережі становить 10761,1 км.

Illustration

Управління Північно-Кримського каналу знаходиться на Херсонщині у м. Таврійську.

Illustration

Державний архів Херсонської області, ф. Р-3973, оп. 1, спр. 1, арк. 001

Вже перша черга Північно-Кримської зрошувальної системи збільшили вчетверо зрошувальні площі Кримської області. Було започатковане риборозведення, закладені садки та виноградники, врожайність зернових зросла в 4-5 разів. До 2014 року Північно-Кримський канал забезпечував до 85 % потреб Криму у прісній воді.

Back
Made with