Кримський Титан

На території Кримського півострова розміщений сумнозвісний завод Ukrainian Chemical Products (раніше: Кримський Титан) — підприємство з виробництва титанової продукції, потужності якого знаходяться в місті Армянську.

Рішення про початок будівництва хімічного заводу на півночі Криму було прийнято Радянським урядом. У 1960 році у зв'язку з гострим дефіцитом у СРСР двоокису титану, необхідного для багатьох галузей народного господарства країни.

З 1 січня 1962 року, за рішенням Ради Міністрів СРСР, будівництво було передано Раді народного господарства Кримського економічного адміністративного району, і завод отримав нову назву — Кримський завод пігментного двоокису титану (КЗПДТ).

Illustration

Державний архів Херсонської області, ф. Р-1979, оп. 9, спр. 290, арк. 321

29 грудня 1969 року введений в експлуатацію цех з виробництва сірчаної кислоти, отриманий перший продукт, і ця дата увійшла в історію як день народження «ТИТАНУ». Підприємство розміщується у північній частині півострова на Перекопському перешийку на узбережжі Сивашу, займає площу 4785 га. Із материковою частиною завод був поєднаний залізничним сполученням із станцією Вадим Одеської залізниці, розташованій на території Херсонської області.

Illustration

Державний архів Херсонської області, ф. Р-1979, оп. 9, спр. 290, арк. 322

У державному архіві області зберігаються документи, що містять відомості про хід будівництва цього гіганта хімічної промисловості.

Так, у серпня 1964 року розпорядженням Ради Міністрів УРСР Чорноморському раднаргоспу під будівництво під'їзних автомобільних та залізничних шляхів до Кримського заводу пігментного двоокису титану було виділено 9,4 га землі з земель, що належали племінному вівчарського радгоспу-заводу „Червоний чабан" Чаплинського (нині – Каланчацького) району Херсонської області.

Illustration

Державний архів Херсонської області, ф. Р-1979, оп. 10, спр. 63, арк. 329

Через рік, у грудні 1965 року, із земель радгоспу „Червоний чабан" було передано 529,1 га для будівництва об'єктів водопостачання Кримського заводу пігментного двоокису титану. При чому, земля передавалась із всіма приміщеннями і спорудами, що були на ній розташовані.

Ці документи свідчать про дуже тісний економічний зв'язок між Херсонською областю та Кримом.

Back
Made with