Херсонщина під час Кримської (Східної) війни 1853–1856 рр.

Кримська війна стала тяжким випробуванням для нашого народу. Особливих страждань вона завдала жителям Херсонської і Таврійської губерній, на території яких розгорталися бойові дії.

У жовтні 1855 року англо-французький флот піддав бомбардуванню населені
пункти Херсонської губернії на березі Дніпровського лиману – Станіслав й Широку Балку. На Азовському узбережжі від ворожих обстрілів постраждав Генічеськ, населені пункти на Арабатській стрілці. Жителі Херсонської губернії, зокрема й Херсона, Таврії стали учасниками головної події цієї війни – 349-денної оборони Севастополя. Особливо значною була їх частка на Чорноморському флоті, екіпажі якого після затоплення суденбилися на севастопольських бастіонах.

Illustration

Нагородний морський прапор «За оборону Севастополя». 1856 р. ХОКМ.

Серед учасників тих подій були й херсонці- офіцери флоту, випускники Херсонського училища торговельного мореплавства, члени Товариства вільних матросів з Херсона й Олешок.На Крим дорогами Херсонщини вдень і вночі рухалися війська, а з Севастополя йшли обози з пораненими й хворими воїнами, яким надавали допомогу в госпіталях, лазаретах, благодійних лікарнях Каховки,
Берислава, Херсона, в інших містах і селах краю.

Під час війни Херсонщина виявилася одним з найближчих тилів, де були зосереджені людські й матеріальні резерви російської армії. З артилерійських складів у Херсоні лише в 1854 році надійшло до Севастополя 6 тисяч пудів пороху. Чавуноливарний і механічний завод Вадона у Херсоні виготовив 60 гарматних лафетів для Очаківської фортеці. На населення Херсонської губернії ліг основний тягар забезпечення армії продовольством, кіньми, фуражем, транспортними засобами.

Illustration

Російський капсульний пістолет.

Illustration

Палаш морського офіцера, запальник артилерійський,.

Illustration

Футляр для артилерійських запалювальних свічок.

Back
Made with